^ Powrót na górę

 

 

Nauczycielka I LO w finale konkursu Nauczyciel Roku

Rozmiar tekstu:

nauczyciel
Jowita Królikowska, nauczycielka wychowania fizycznego oraz podstaw przedsiębiorczości w I Liceum Ogólnokształcącym w Sieradzu, została finalistką 15. edycji ogólnopolskiego konkursu Nauczyciel Roku 2016. Jego organizatorami są: tygodnik „Głos Nauczycielski” i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jowita Królikowska znalazła się w gronie 13 finalistów konkursu. Na stronie internetowej „Głosu Nauczycielskiego” organizatorzy wyjaśniają, że „szczęśliwa trzynastka została wyłoniona z około setki nietuzinkowych nauczycieli”. Chodzi o wyróżnienie „ludzi, którzy zarażają pasją, uczą swoich wychowanków nie tylko dat czy symboli pierwiastków, ale są przewodnikami po otaczającej nas rzeczywistości. Są autorytetami dla młodzieży, a nierzadko i całych lokalnych środowisk”.

Nietuzinkowość finalistki z „Jagiellończyka” przejawia się m.in. w działalności pozalekcyjnej i społecznej, ale pozostającej w zakresie tematycznym uczonych przedmiotów. Przykładem niech będzie udział szkoły w projekcie „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”, nastawionym na przygotowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. W jego ramach w I LO powstała firma „Zumba Queens”, prowadzona przez dziewięć uczennic klasy o profilu menedżersko-ekonomicznym. Przedsiębiorstwo działało od 1 grudnia 2015 do 31 maja 2016 r., właśnie pod okiem Jowity Królikowskiej, jako forma praktycznej nauki podstaw przedsiębiorczości oraz wychowania fizycznego.

– Tych działań było bardzo wiele, ale szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na wolontariat, do którego pani Królikowska przywiązuje bardzo dużą wagę, kształtując w młodzieży potrzebę niesienia pomocy osobom potrzebującym, a zwłaszcza niepełnosprawnym – mówi Grzegorz Pietrucha, dyrektor I LO, który zgłosił Jowitę Królikowską do konkursu.

Przy okazji konkursu na nauczyciela roku, organizatorzy wyróżniają też szkoły, w których pedagodzy ci pracują. Placówki te otrzymują tytuł Szkoły na Medal.

Wyłonienie finalistów nie oznacza zakończenia konkursu. W czwartek 13 października spotkają się oni na gali finałowej, podczas której wybrany zostanie nauczyciel roku. Dwie kolejne osoby otrzymają równorzędne wyróżnienia. Organizatorzy przyznają też tytuł nominowanego w konkursie. Gala odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Finaliści 15. Konkursu Nauczyciel Roku:

– Elwira Andraszkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 10 w Tczewie,

– Tomasz Banaszkiewicz, Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie,

– Jolanta Begińska, Publiczna Szkoła Podstawowa w Łubnianach,

– Beata Bodziek, Zespół Szkół w Chludowie,

– Edyta Borowicz-Czuchryta, Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie,

– Ewa Drobek, XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie,

– Jacek Engler, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wojcieszowie,

– Jowita Królikowska, I Liceum Ogólnokształcące w Sieradzu,

– Laurencja Lewandowska, Szkoła Podstawowa nr 33 w Toruniu,

– Ewa Katarzyna Luks, I Liceum Ogólnokształcące w Mławie,

– Radosław Potrac, Szkoła Podstawowa nr 30 w Warszawie,

– Bogusława Słomczyńska, Zespół Szkół Budowlanych w Legnicy,

– Joanna Urbańska, Gimnazjum w Susku.

T.O.