^ Powrót na górę

 

 

Ogólnopolski Trening Aktywności Motorycznej

Rozmiar tekstu:

sosw
Sieradzkie obiekty sportowe były areną zmagań XI Ogólnopolskiego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. – To pierwsza tego typu impreza na terenie województwa łódzkiego – mówi Maria Wika, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu” w Sieradzu.

Program Treningu Aktywności Motorycznej jest formą usprawnienia ruchowego dla osób ze złożoną niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.

Dzień Treningowy, ze swoją olimpijską oprawą i sportową organizacją, opiera się co prawda na rywalizacji, ale nie chodzi w niej o to, kto dalej lub wyżej skoczy ani kto szybciej dobiegnie do celu. – Ci młodzi sportowcy nie rywalizują bezpośrednio między sobą, a dążą do „pokonania” samych siebie. Liczy się bowiem nie zwycięstwo, a ukończenie biegu – mówi Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, jeden z patronów sieradzkiego Dnia Treningowego. Słowa rzecznika nawiązują do słów przysięgi zawodników Olimpiad Specjalnych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Na trzydniową imprezę złożyły się zawody rozgrywane w hali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu oraz na basenie miejskim przy Szkole Podstawowej nr 10. Zmagania sportowe urozmaicił sobotni piknik w sali „C” Starostwa Powiatowego, zorganizowany z okazji 20-lecia zajęć rewalidacyjno wychowawczych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu.

Dzień Treningowy objęty był honorowym patronatem starosty sieradzkiego Mariusza Bądziora. W swoim przemówieniu otwierającym imprezę, włodarz podkreślał zaangażowanie sportowców, ale zwrócił również uwagę na wysiłek trenerów i opiekunów. – Odrębne słowa uznania należą się również wolontariuszom, obsługującym to ogromne przedsięwzięcie i niosącym nieocenioną pomoc organizacyjną – powiedział starosta. Obsługę wolontariacką zapewniła młodzież obu sieradzkich liceów oraz rodzice zawodników i nauczyciele SOSW.

Zawody te odbywają się co dwa lata. W tym roku organizatorzy – Olimpiady Specjalne Polska i ich łódzki oddział regionalny – wybrali Sieradz. Po raz pierwszy Ogólnopolski Dzień Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych został zorganizowany na terenie województwa łódzkiego. Wzięło w niej udział 13 ekip z oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych: 85 zawodników, 85 trenerów i opiekunów oraz 85 wolontariuszy.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

30  31