^ Powrót na górę

 

 

O zdobywaniu szczytów na wykładzie dr. Michała Lachmana

Rozmiar tekstu:

IMG 3470
Teatrolog dr Michał Lachman spotkał się dziś z 35 uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Adiunkt Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego przyjechał do sieradzkiej Biblioteki Pedagogicznej z wykładem w ramach „Lekcji czytania z Tygodnikiem Powszechnym”.

Podczas spotkania z młodzieżą z „Żeromskiego” dr Lachman omówił trzy utwory: „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” Jacka Hugo-Badera, „Broad Peak. Niebo i piekło” Macieja Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego oraz „Wasza wysokość” Anny Wakulik.

Książki były trzy, ale temat przewodni jeden: zdobywanie szczytów – górskich, ale też życiowych, opozycja góry-niziny. – Opozycję taką widać bardzo dobrze choćby w utworze Anny Wakulik, gdzie znajdujemy fragmenty odwołujące się do morderczej monotonii dnia codziennego, sprowadzającej ludzi do roli automatów wykonujących te same czynności w tym samym czasie. W opozycji do nich mamy alpinistów, zdobywających szczyty i co prawda ryzykujących życiem, ale za to spełniających swoje marzenia. Takie szczyty może zdobywać każdy z nas, i nie chodzi tu o wspinaczkę na ośmiotysięcznik – mówił Michał Lachman.

Było to trzecie spotkanie z cyklu „Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym”. Jest to społeczna akcja tygodnika, ukierunkowana na pobudzenie zainteresowania literaturą poprzez spotkania z wybitnymi pisarzami, krytykami i profesorami, poświęcone wybranym tekstom. Po raz pierwszy Michał Lachman spotkał się z uczniami II LO rok temu, również w Bibliotece Pedagogicznej, gdzie wygłosił wykład na temat sztuki Davida Hare’a „Przesilenie”. Drugim etapem współpracy szkoły z wykładowcą UŁ był wyjazd grupy uczniów do teatru „Pinokio” w Łodzi na spektakl „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni”. – Na każdym wykładzie pana Michała Lachmana młodzież angażuje się w dyskusję. Nie są to suche informacje wykładowcy do słuchaczy, ale dyskusja, czasem bardzo ożywiona – mówi Maria Przybyłek, nauczycielka języka polskiego w „Żeromskim”, opiekun grupy teatralnej „LO2” działającej w II LO.

Dr Michał Lachman jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim oraz kulturoznawstwa o specjalności teatrologicznej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii i teorii współczesnego dramatu angielskiego i irlandzkiego.

T.O.

IMG 3455  IMG 3458

IMG 3462  IMG 3465