^ Powrót na górę

 

 

Komiks „Portal” i „Fantastyczne wakacje”

Rozmiar tekstu:

6
W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu twórcy komiksów – Kajetan Wykurz i Maciej Andrysiak – opowiadali o swoim projekcie zatytułowanym „Portal”, a Klub Miłośników Fantastyki „Sagitta” przy PBP podsumował konkurs literacko-plastyczny „Fantastyczne wakacje”.

Spotkanie autorskie Kajetana Wykurza i Macieja Andrysiaka było podsumowaniem prac nad „Portalem”. Treść komiksu oparta jest na sekwencji nadprzyrodzonych, tajemniczych i magicznych zdarzeń, do których dochodzi po otwarciu portalu – drzwi do innego świata. Wśród ludzi pojawia się Strażnik, ścigający istoty, które przybyły z równoległego wymiaru.

Goście PBP opowiadali o kulisach pracy nad komiksem, zdradzając przy okazji kilka tajników na temat komponowania kadrów i zgrywania obrazu z tekstem. – Obmyślając poszczególne scenki należy cały czas pamiętać o pozostawieniu miejsca na „dymki”, czyli przestrzeni na tekst. Może się bowiem okazać, że skomponujemy i narysujemy fragment komiksu, po czym trzeba będzie wszystko rysować od nowa, bo nie ma gdzie tego tekstu wcisnąć – przestrzega Kajetan Wykurz.

Fantastyczna tematyka „Portalu” nawiązywała do „Fantastycznych wakacji” – konkursu zorganizowanego przez KMF „Sagitta” i PBP. Trwał on od drugiej połowy czerwca do końca sierpnia 2016 r. Zgodnie z regulaminem, jego uczestnikami mogła być młodzież od 13. roku życia, a więc od gimnazjum wzwyż.

Żeby wziąć udział w „Fantastycznych wakacjach”, należało opisać lub narysować swoją wakacyjną przygodę, przy czym nie musiała się ona zdarzyć naprawdę. Można było popuścić wodze fantazji.

Prace konkursowe oceniali: polonistka Ewa Jaśkiewicz, artysta plastyk Paweł Duraj oraz dwoje członków KMF „Sagitta” – Monika Wilczek i Kamil Słupiński. Jurorzy więcej mieli do czytania niż do oglądania. W kategorii prac plastycznych wyboru nie było, bo udział w konkursie zgłosiła jedna uczennica – Martyna Ulas z Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz.

Za to dziewięć było prac literackich. Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Weronice Legacz, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, autorce pracy „Inwazja”. Drugą nagrodę otrzymała Agata Walczak z Gimnazjum nr 2 za „Moje fantastyczne wakacje”. Decyzją jurorów, na miejscu trzecim znalazły się jednocześnie dwie prace: „Braterska miłość” Zuzanny Grzesiak z PGGS oraz praca bez tytułu, autorstwa Weroniki Wujdy z Gimnazjum nr 2 w Sieradzu.

Pozostałe uczestniczki (do konkursu zgłosiły się bowiem same dziewczęta) też nie wróciły do domów z niczym, bo otrzymały książki i pamiątkowe dyplomy. W gronie tym były cztery uczennice Gimnazjum nr 2 (Nikola Basińska, Aleksandra Jasińska, Patrycja Kolasa i Ada Miłek) oraz jedna uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu: Patrycja Jaworska.

Nagrody ufundowali: PBP w Sieradzu, Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wydawnictwa: „Akurat”, „Nasza Księgarnia” i „Epika”.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31