^ Powrót na górę

 

 

Opowieść o Petersburgu

Rozmiar tekstu:

pbp
Joanna Czeczott promowała w Sieradzu swoją książkę o Petersburgu, opowiadając czytelnikom o swoim pobycie i studiach w tym mieście. – Ogromne kontrasty, rozległość obszarowa oraz skomplikowana historia sprawiają, że Petersburg uważany jest za Rosję w pigułce – mówiła podczas spotkania z czytelnikami Powiatowej Biblioteki Publicznej.

W mieście tym mawiają, że więzienie i torba żebracza mogą się przytrafić każdemu. Dlatego nie dziwi widok profesora geografii, sprzedającego mapy na ulicznym straganie i, z drugiej strony, bajecznie drogich butików dla niewyobrażalnie bogatych Rosjan. – Sąsiadują z nimi jadłodajnie za kopiejkę, w których podaje się, delikatnie mówiąc, niezbyt smaczne potrawy. Z jednej strony wielki przepych i piękno zabytków, z drugiej wielka bieda. Petersburg jest jak Rosja: trudny do ogarnięcia, przytłaczający swoim ogromem, szary, ale jednocześnie porażający wyjątkową urodą i zachęcający, by ją chłonąć – mówi Joanna Czeczott.

Wśród mieszkańców wciąż żywa jest pamięć o niemieckim oblężeniu, w historii II wojny światowej znanym jako blokada Leningradu. Przez prawie 900 dni znajdował się on w środku pierścienia, zamkniętego przez armię hitlerowską. Niemcy blokowali dostawy żywności, szybko doprowadzając do klęski głodu.

– Obecnie w oficjalnej narracji medialnej widać zachwyt nad siłą woli mieszkańców ówczesnego Leningradu. Blokada jest używana przez państwo jako propagandowy przykład mobilizacji sił narodu. Wystarczy jednak porozmawiać z mieszkańcami, by przekonać się, jak to wszystko naprawdę wyglądało, jakim zmianom uległy stosunki międzyludzkie i jak wywróciły się normy etyczne. W Petersburgu nie ma rodziny, która nie miałaby kogoś, kto przeżył blokadę. Mimo ponad 70 lat, jakie upłynęły od tamtego czasu, ludzie wciąż nie mogą o tym zapomnieć, choć próbują i bardzo tego chcą – opowiada autorka książki „Petersburg. Miasto snu”.

Ten eseistyczny reportaż wydany został przez Wydawnictwo Czarne w 2017 roku i od razu zdobył nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Znalazł się również w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportażu literackiego. Autorka przywiozła go do Sieradza i promowała na spotkaniu w PBP w środę 26 września.

T.O.

2  3

4  5

6  9

7  8

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

projekt