^ Powrót na górę

 

 

Mariusz Bądzior z tytułem Ambasadora SM

Rozmiar tekstu:

ptsr1
Starosta sieradzki Mariusz Bądzior został wyróżniony tytułem „Ambasador SM”, przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Odznaczenie odebrał podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie, podsumowującej XI edycję kampanii społecznej SyMfonia Serc.

„Ambasador SM” jest najwyższym odznaczeniem PTSR. Każdego roku otrzymują je osoby mające zasługi w podnoszeniu świadomości związanej ze stwardnieniem rozsianym i upowszechnianiem wiedzy o chorobie. Ich uhonorowanie kończy kolejne edycje ogólnopolskiej akcji SyMfonia Serc, którą tworzy cykl różnorodnych wydarzeń, zwracających uwagę na problemy osób chorych na stwardnienie rozsiane oraz ich rodzin i przyjaciół.

W roku 2018 odznaczeniem „Ambasador SM” PTSR wyróżniło 20 osób – samorządowców, lekarzy, artystów i działaczy społecznych. W gronie tym znaleźli się m.in. aktorzy: Joanna Bartel, Robert Gonera, Marzanna Graff, Bogdan Kalus, Beata Olga Kowalska, Aleksander Mikołajczak i Jakub Wieczorek, scenarzystka i producentka filmowa Ilona Łepkowska, zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski Andrzej Supron oraz lekarze: prof. Jarosław Fabiś, Sergiusz Jóźwiak, Marek Nowak i Jacek Zaborski.

Nie zabrakło również odznaczonych z powiatu sieradzkiego. „Ambasadorami SM” zostali: Magdalena Banach, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu i Mariusz Bądzior, starosta sieradzki. PTSR podziękowało także kilkunastu osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniły się do realizacji kampanii SyMfonia Serc. W gronie tym znalazła się Dominika Bratek, pracownik socjalny z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu. Z rąk Tomasza Połcia, przewodniczącego PTSR, odebrała Podziękowanie „Serca Serc”.

Spotkanie w Sali Balowej Zamku Królewskiego zwieńczył recital Gaby Kulki, pianistki, piosenkarki i autorki tekstów.

Stwardnienie rozsiane, zwane również z łacińska Sclerosis Multiplex (SM), jest przewlekłą, postępującą chorobą neurologiczną. Przyczyny jej występowania wciąż nie są znane. Proces chorobowy zachodzi w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli w mózgu i rdzeniu kręgowym. SM określa się często chorobą ludzi młodych, ponieważ diagnozowane są głównie osoby między 20. a 40. rokiem życia, ale występuje ona również u ludzi w późniejszym wieku i u dzieci. Szacuje się, że na świecie żyje około 2,5 mln osób chorych na SM. W Europie jest to ok. 700 tys., a w Polsce ok. 50 tys. ludzi.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, zrzeszającą osoby chore na SM. Zostało założone w 1990 r. Od maja 2004 ma status organizacji pożytku publicznego. Zrzesza ok. 6 tys. członków w 25 oddziałach na terenie całej Polski.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31

32  33

34  35

36  37

38  39

40  41