^ Powrót na górę

 

 

Spotkanie z Wiesławą Kruszek

Rozmiar tekstu:

pbp
Kolejny wykład w ramach „Jawnych kompletów literackich i językowych” w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Dotyczył najbardziej kłopotliwych słów i odmian w języku polskim. Wygłosiła go Wiesława Kruszek, polonistka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą.

Wykładu wysłuchała młodzież siódmej klasy podstawówki i klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Sieradzu. Wiesława Kruszek wyjaśniła uczniom, skąd się biorą błędy językowe i jakie wyrazy sprawiają użytkownikom polszczyzny największe problemy.

– Musimy umieć odróżnić błędy wynikające z niewiedzy, od tych, które są wynikiem stylizacji tekstu. W książkach możemy czasami spotkać formy, które naruszają normę językową, ale autor umieścił je tam celowo, żeby pokazać indywidualne cechy lingwistyczne bohatera – mówiła polonistka.

Spotkanie z Wiesławą Kruszek było jednym z sześciu wykładów, jakie PBP organizuje w ramach projektu „Jawne komplety literackie i językowe”. Przedsięwzięcie dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury.

T.O.

1  2

4  5

6  7

projekt