^ Powrót na górę

 

 

Mistrz polszczyzny wyłoniony

Rozmiar tekstu:

pbp
Uczennica Szkoły Podstawowej w Brąszewicach – Jolanta Pędziwiatr – została mistrzynią języka polskiego. Tytuł ten uzyskała, zwyciężając w konkursie, zorganizowanym 20 listopada przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu w ramach projektu „Jawne komplety literackie i językowe”.

W finałowej rozgrywce Jolanta Pędziwiatr pokonała Jakuba Piotrowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Krystiana Zduniaka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu, a na wcześniejszym etapie również 25 innych uczestników z 15 szkół z powiatu sieradzkiego. Były to podstawówki z Błaszek, Brąszewic, Sędzimirowic, Wróblewa, Warty i Sieradza (nr 6, 8, 9 i 10), gimnazjum z Błaszek, I i II LO z Sieradza, LO Sieradzkiego Towarzystwa Oświatowego oraz Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i 2 w Sieradzu. Uczestników oceniało jury, złożone z trojga polonistów: Ewy Jaśkiewicz, Wiesławy Kruszek i Tomasza Oszczędy (przewodniczący).

– Konkurs miał formę zabawy i polegał na udzieleniu ustnych odpowiedzi na wylosowane pytania z zakresu języka polskiego. Dotyczyły one m.in. związków frazeologicznych, wyrazów zapożyczonych, synonimów oraz imion, nazwisk i nazw miejscowości. Konkurs miał na celu promowanie poprawnej polszczyzny, zwrócenie uwagi na bogactwo języka polskiego i doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym – wyjaśnia Hanna Krawczyk, dyrektor PBP w Sieradzu.

Wszystkich uczestników konkursu uhonorowano pamiątkowymi dyplomami i książkami. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali dodatkowo gry edukacyjne, a zwycięzca konkursu – Mistrz Języka Polskiego – nagrodę dodatkową w postaci czytnika książek elektronicznych.

Konkurs odbył się w ramach projektu „Jawne komplety literackie i językowe”, na który biblioteka powiatowa pozyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14