^ Powrót na górę

 

 

Muzeum w Sieradzu. Zmiany w sali kosmicznej

Rozmiar tekstu:

muzeum
Trwa reorganizacja przestrzeni wystawowej Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Przykładem zmian jest choćby dotychczasowa tzw. sala kosmiczna przy ul. Zamkowej, która zostanie doinwestowana w sprzęt multimedialny i częściowo zmieni przeznaczenie.

Najkrócej mówiąc: sala kosmiczna przestanie być salą kosmiczną, a stanie się salą wystaw czasowych oraz miejscem spotkań, prelekcji i odczytów. – Podzielimy ją na dwie części. W przedniej, konferencyjnej, zostanie zainstalowany nowoczesny projektor laserowy i zwijany ekran. Będziemy w niej mogli organizować spotkania dla około 70 widzów. W tylnej, mniejszej części sali, znajdzie się miejsce na eksponaty wystaw czasowych. Wiszące tam obecnie plansze z materiałami na temat Arego Szternfelda zostaną przeniesione do części konferencyjnej. Obie przestrzenie oddzielimy lekką ścianką, możliwą do szybkiego zdemontowania w razie potrzeby – wyjaśnia Piotr Gutbier, dyrektor muzeum w Sieradzu.

To nie wszystko. Znajdujący się w suficie sali kosmicznej (czyli przyszłego wyodrębnionego miejsca wystaw czasowych) przeszklony świetlik zostanie zaklejony od zewnątrz specjalną folią. Będzie to chroniło eksponaty przed działaniem promieni słonecznych oraz wysokiej temperatury, zwłaszcza podczas letnich upałów. Skoro już mowa o upałach, to na początku lutego w obu nowych salach (lub jak kto woli: w jednej podzielonej na dwie części) rozpocznie się instalowanie klimatyzatorów z funkcją chłodzenia, ale i ogrzewania.

Pierwszą wystawą czasową w obiekcie przy ul. Zamkowej 1 będzie kolekcja malarstwa prymitywnego z kolekcji Tomasza Szymczaka. Na jej otwarcie muzeum zaprasza we wtorek 12 marca o godz. 16:30.

T.O.