^ Powrót na górę

 

 

Wycieczka do Lipiec Reymontowskich

Rozmiar tekstu:

pbp
W ramach projektu „Na początku było słowo… a potem powstały książki”, grupa czytelników Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu odwiedziła Muzeum Regionalne im. Władysława Stanisława Reymonta.

To tu rozgrywała się akcja „Chłopów”. Wieś leży w powiecie skierniewickim, na danym szlaku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Samo muzeum od 1989 r. mieści się w zabudowaniach dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów.

Swoją popularność Lipce zawdzięczają Reymontowi, który w powieści „Chłopi” pokazał barwne życie wiejskiej społeczności. W latach 1888-1893 przyszły noblista pracował jako pomocnik dozorcy plantowego na odcinku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej przebiegającym właśnie przez Lipce.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili m.in. budynki manufaktury wraz z kompletem maszyn (będące unikatowym w skali kraju przykładem wiejskiego przemysłu włókienniczego), bogatą kolekcję strojów ludowych, tkanin, sprzętów domowych, narzędzi, dzieł sztuki ludowej i materiałów związanych z Reymontem. Po atrakcjach tych oprowadzał ich dyrektor Jerzy Murgrabia. Jednym z etapów wycieczki była również wizyta w Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach.

Oglądanie wystaw wzbogacone było o opowieść dyrektora muzeum o Reymoncie i jego dziełach. Warto było słuchać, choćby po to, by powalczyć o nagrody książkowe w konkursie poświęconym autorowi „Ziemi obiecanej”.

Galeria zdjęć: Wycieczka do Lipiec Reymontowskich

T.O.

pbp1