^ Powrót na górę

 

 

75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Rozmiar tekstu:

powstanie
Starosta sieradzki Mariusz Bądzior, wicestarosta Kazimiera Gotkowicz i przewodnicząca Rady Powiatu Sieradzkiego Olga Kołoszczyk wzięli udział w uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem „Warszawie – miastu niepokonanemu”.

Syreny, rozpoczynające obchody kolejnej rocznicy powstania, zawyły punktualnie o godzinie „W”, czyli o 17:00 – dokładnie o tej samej, o której 75 lat temu w Warszawie rozpoczęły się walki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Przedtem jednak na cztery strony świata rozległ się dźwięk sieradzkiego hejnału, zagranego przez Andrzeja Czapnika z Miejskiej Orkiestry Dętej OSP Sieradz.

Po raz pierwszy od wielu lat w obchodach nie wzięła udziału Halina Kolińska, jedyna żyjąca sieradzanka, która wzięła udział w powstaniu warszawskim. Urodzona w Śremie, w czasie powstania była dowódcą łączniczek w północnym śródmieściu. Kolportowała prasę podziemną, transportowała broń, brała udział w akcjach zwiadowczych. Należała do 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik” IV zgrupowania Armii Krajowej „Gurt”. Nosiła pseudonim „Średzka”. Po upadku powstania trafiła do niemieckiej niewoli. Po wojnie wróciła do kraju, skończyła studia farmaceutyczne i została skierowana do pracy w Sieradzu. Podeszły wiek nie pozwolił jej uczestniczyć w tegorocznych obchodach.

Obok samorządowców, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli służb mundurowych i mieszkańców Sieradza, udział w uroczystości wzięli również uczestnicy 29. Biegu Powstania Warszawskiego, zorganizowanego 27 lipca w stolicy.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31