Włodarze spotkali się na konwencie

Rozmiar tekstu:

konwent
Zimowe utrzymanie dróg powiatowych, nowe zasady funkcjonowania Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Sieradzu oraz ekwiwalenty za wyjazdy do akcji strażaków ochotników – to najważniejsze tematy pierwszego w tym roku Konwentu Gmin Powiatu Sieradzkiego.

Spotkanie rozpoczął Robert Piątek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu, wyjaśniając zasady akcji Zima: – Tegoroczna aura jest dla nas wyjątkowo łaskawa, przynajmniej do tej pory. Nie zawsze tak bywało, bo mieliśmy takie okresy zimowe, w których na utrzymanie dróg wydawaliśmy 1,2 mln zł. Tak było choćby w 2010 roku. W późniejszych latach, gdy śniegu i lodu było już dużo mniej, koszty akcji Zima oscylowały wokół 200-300 tys. zł. Jako ciekawostkę dodam, że jeden wyjazd służb drogowych w ramach zimowego utrzymania dróg to koszt 20-30 tys. zł.

Od początku 2020 r. w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Sieradzu funkcjonuje kolejkomat, czyli urządzenie wydające bilety z numerkami wskazującymi kolejność obsługi petentów. Każdy, kto chce załatwić sprawę w wydziale, musi się w nim pojawić osobiście, pobrać numerek z urządzenia i czekać na swoją kolej. Rozwiązanie takie, wprowadzone zamiast działających dotychczas zapisów telefonicznych, ma usprawnić obsługę petentów. – Na razie działa system mieszany, bo musimy obsłużyć tych, którzy pod koniec ubiegłego roku zapisali się w starym trybie, i jednocześnie tych, którzy będą obsługiwani według nowych zasad. Dopiero po tym czasie, kiedy już pozostanie nam tylko kolejkomat, będziemy mogli właściwie ocenić nowe zasady obsługi – wyjaśnił Kazimierz Strumiński, naczelnik WKiT.

Starosta sieradzki Mariusz Bądzior, który prowadził konwent, rozpoczął dyskusję na temat ewentualnego ujednolicenia stawek ekwiwalentu dla strażaków ochotników, biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W poszczególnych gminach obowiązują ich różne wysokości, co budzi wątpliwości i pytania druhów. Zdaniem części włodarzy, stawki powinny być zróżnicowane, tak jak zróżnicowane są akcje, w których strażacy biorą udział. Nie mogą też one być zbyt wygórowane, by wyjazdy do pożarów nie stały się sposobem na zarabianie pieniędzy. Jakie byłyby tego konsekwencje, nie trzeba nikomu wyjaśniać.

Na zakończenie konwentu członek Zarządu Powiatu Sieradzkiego Tomasz Baliński podjął temat budowy kopalni odkrywkowej w Złoczewie, kierując do burmistrza Złoczewa Dominika Drzazgi pytanie o stan prac w tym zakresie. Tomasz Baliński przedstawił również ekspertyzy na temat obniżenia wód gruntowych, spowodowanego budową odkrywki. W odpowiedzi burmistrz zaproponował, by kolejny konwent odbył się w Złoczewie. – Można byłoby zaprosić przedstawiciela kopalni i zadać mu konkretne pytania. Tych ostatnich jest coraz więcej, czemu trudno się dziwić. Im dłuższy okres oczekiwania, tym bardziej te wątpliwości się mnożą – powiedział Dominik Drzazga.

Zamykając spotkanie, starosta Mariusz Bądzior poinformował o terminach dwóch największych tegorocznych imprez powiatowych: Wystawa Sieradzkich Stołów Wielkanocnych została zaplanowana na 4 kwietnia, a Sieradzki Jarmark Powiatowy odbędzie się w niedzielę 13 września.

T.O.

1  3

4  5