^ Powrót na górę

 

 

Rocznica urodzin Wincentego Witosa

Rozmiar tekstu:

witos
W 141. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, działacza ruchu ludowego przełomu XIX i XX wieku, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, wicestarosta Powiatu Sieradzkiego Mariusz Bądzior złożył pod jego pomnikiem wiązankę kwiatów.

Dziś mija 141. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Obelisk upamiętniający przedwojennego premiera RP znajduje się w Sieradzu na ulicy jego imienia (skrzyżowanie z ul. Krakowskie Przedmieście). Został ufundowany przez sympatyków i działaczy ruchu ludowego. Odsłonięto go 24 listopada 2012 roku.

Aby uczcić rocznicę śmierci Wincentego Witosa, kwiaty pod obeliskiem złożyła delegacja zarządów gminno-miejskiego i powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sieradzu.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach koło Tarnowa, już 1895 wstąpił do Stronnictwa Ludowego, od 1914 w PSL „Piast". W latach 20. trzykrotnie pełnił funkcję premiera, jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego. W 1930 został aresztowany i osadzony w twierdzy brzeskiej. Na początku II wojny światowej internowany przez Niemców za odrzucenie propozycji utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 został prezesem nowo powstałego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W tym samym roku zmarł.

T.O.

IMG 3792  IMG 3795

IMG 3802  IMG 3811