^ Powrót na górę

 

 

Trzeci maja. Kwiaty pod pomnikiem Skarżyńskiego

Rozmiar tekstu:

warta
Radni Powiatu Sieradzkiego z gminy Warta uczcili 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod pomnikiem Stanisława Skarżyńskiego – pilota rodem z Warty, który wsławił się m.in. ustanowieniem światowego rekordu odległości lotu samolotem.

Płk pilot Stanisław Skarżyński to jedna z najwybitniejszych i najbardziej znanych postaci w historii Warty i regionu sieradzkiego, a w swoim czasie również jedna z najbardziej znanych osób na świecie. W maju 1933 r. na polskim samolocie RWD 5bis jako pierwszy Polak przeleciał nad oceanem Atlantyckim – z Senegalu do Brazylii. Była to część trasy Warszawa – Rio de Janeiro, liczącej prawie 18 tys. km, którą Skarżyński pokonał między końcem kwietnia a końcem czerwca 1933. Za swój brawurowy wyczyn pilot dostał od Międzynarodowej Federacji Lotniczej medal Louisa Bleriota, przyznawany za rekordy w lotnictwie.

Warta uczciła Stanisława Skarżyńskiego, stawiając mu pomnik na Rynku. Odbywają się pod nim patriotyczne spotkania, a przy okazji ważnych rocznic i świąt państwowych składane są wiązanki kwiatów. Tak było również w niedzielę 3 maja, gdy samorządowcy z powiatu sieradzkiego złożyli hołd twórcom konstytucji z 1791 roku. Kwiaty pod pomnikiem płk. Skarżyńskiego złożyli samorządowcy – radni Powiatu Sieradzkiego: Tomasz Baliński, członek Zarządu Powiatu oraz Daniel Joachimiak i Krzysztof Żubrowski.

T.O.

1  2

3  4

6  7