^ Powrót na górę

 

 

W Smardzewie powstanie rondo?

Rozmiar tekstu:

pzd
Skrzyżowanie dróg powiatowych z drogą krajową nr 12 w Smardzewie w gminie Wróblew zostało uznane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad za miejsce szczególnie niebezpieczne, dlatego zostanie przebudowane. Niewykluczone, że powstanie tam rondo.

Chodzi o skrzyżowanie krajowej „dwunastki” z drogami powiatowymi prowadzącymi w kierunku Kościerzyna i Charłupi Wielkiej w gminie Wróblew. – Zamiar poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu, poprzez przebudowę skrzyżowania, jest bardzo dobrą informacją dla mieszkańców naszego powiatu. Tam rzeczywiście jest niebezpiecznie, a niebezpieczeństwo to wynika z kilku czynników. Tutaj zbiegają się dwie drogi powiatowe, prowadzące z jednej strony do Charłupi Wielkiej, z drugiej do Kościerzyna i dalej w kierunku Warty i Sieradza. Na dużą intensywność ruchu na tym skrzyżowaniu wpływa ponadto bliskość ronda łączącego krajówkę nr 12 z obwodnicą Sieradza, prowadzącą do drogi ekspresowej S8 – komentuje Robert Piątek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu.

Na mapie sieci dróg krajowych w powiecie sieradzkim, GDDKiA widzi jeszcze jedno miejsce szczególnie niebezpieczne. Jest nim skrzyżowanie drogi krajowej nr 12 z drogą wojewódzką nr 449 w miejscowości Borysławice na terenie gminy Błaszki. Ono również kwalifikuje się do przeorganizowania.

Oba skrzyżowania zostaną przebudowane w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach krajowych. – Miejsce niebezpieczne to oczywiście takie, w którym jest dużo wypadków, w szczególności śmiertelnych, choć oczywiście nie jest to jedyne kryterium uznawania danego skrzyżowania za miejsce szczególnie niebezpieczne – wyjaśnia Jarosław Tomczyk, kierownik GDDKiA Rejon Sieradz.

Na przyszły rok zarządca „dwunastki” zaplanował uzyskanie decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Jak nas poinformował Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA, skrzyżowania w Smardzewie i Borysławicach zostaną przebudowane w roku 2018.

T.O.