^ Powrót na górę

 

 

Plany drogowe PZD na 2015 rok

Rozmiar tekstu:

pzd
Dla Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu 2015 rok minie pod znakiem realizacji kilku dużych inwestycji drogowych oraz przygotowań do następnych, przewidzianych na kolejne lata. Wśród tych pierwszych należy wymienić przede wszystkim schetynówkę w gminie Klonowa, zaś wśród tych drugich – przebudowę ul. Reymonta w Sieradzu.

Na wkład własny do remontu drogi powiatowej z Klonowej do granic powiatu (długość odcinka: 3585 metrów) w przyszłorocznym budżecie Powiatu zapisano kwotę 1.720,167 zł. Drugie tyle PZD pozyskał z tegorocznego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Droga ta poprawi komunikację gminy Klonowa z drogą krajową biegnącą przez gminę Lututów w powiecie wieruszowskim. Zadanie obejmie poszerzenie drogi i wzmocnienie jej konstrukcji, korektę skrzyżowania w Klonowej, budowę platformowego przejścia dla pieszych oraz oznakowanie poziome i pionowe. Do inwestycji tej Gmina Klonowa dołoży 200 tys. zł.

W planie wydatków inwestycyjnych Powiatu na 2015 rok znalazła się kwota miliona złotych na kolejny etap budowy Obwodu Drogowego PZD przy ul. Zachodniej w Sieradzu. Przypomnijmy – w ciągu 4 lat obwód zostanie przeniesiony z ul. Podzamcze, co wiąże się z budową całej infrastruktury od podstaw. Dotychczas teren przy Zachodniej został uzbrojony w przyłącza wodno-kanalizacyjne i energetyczne. – Na 2015 rok zaplanowaliśmy budowę obiektu socjalno-biurowego w stanie surowym, budowę ogrodzenia oraz przygotowanie szlaków komunikacyjnych. Reszta w następnych latach – mówi Robert Piątek, dyrektor PZD.

Z większych inwestycji drogowych Powiatu należy jeszcze wymienić planowany remont drogi Pipie-Kije (3 km), biegnącej przez gminy Brąszewice i Błaszki. Droga ta, mająca częściowo nawierzchnię tłuczniową (na odcinku 1,5 km) zostanie poszerzona i wzmocniona nakładką (na odcinku asfaltowym), a na odcinku tłuczniowym zbudowana właściwie od nowa. PZD będzie się starał o dofinansowanie do tej inwestycji – z puli przeznaczonej na tzw. dojazdy do pól.

We współpracy z Gminą Warta, Powiat planuje również w 2015 roku remont odcinka drogi powiatowej w Cielcach, gdzie powstanie chodnik i kanalizacja deszczowa.

PZD zaplanował ponadto remont 2 mostów na drogach powiatowych: w miejscowościach Rzężawy (gm. Goszczanów) i Kuśnie (gm. Sieradz). Ich modernizacja będzie polegała na wymianie nawierzchni wraz z warstwą izolacyjną pod nią.

Niewykluczone, że rok 2015 będzie przełomowy dla inwestycji przebudowy ul. Reymonta w Sieradzu (droga powiatowa). Jak zapowiedział nowy prezydent Sieradza Paweł Osiewała, Miasto podejmie w tym zakresie współpracę z Powiatem i oba samorządy złożą wspólny wniosek do NPPDL. Jeżeli współpraca ta rzeczywiście dojdzie do skutku i inwestycja uzyska dofinansowanie, zostanie zrealizowana jako schetynówka w 2016 roku.

Powiat jest uczestnikiem dwóch dużych projektów, obejmujących m.in. rozwój infrastruktury drogowej. Są to: Złoczewski Obszar Funkcjonalny i Zagospodarowanie Turystyczne Rzeki Warty i Zbiornika Jeziorsko. Ich liderami są Gminy Złoczew i Warta. Rozwój inwestycji w tych projektach zależy od wielu czynników, w tym od dofinansowań w nowym okresie programowania środków unijnych. Dlatego trudno w tej chwili przewidzieć, jaki będzie zakres przyszłorocznej pracy PZD w związku z obydwoma projektami.

Budżet PZD na 2015 rok został ustalony na 8 mln 197 tys. zł, z czego 3 mln przeznaczone będą na inwestycje, a reszta na bieżące utrzymanie (wliczając w to również akcję Zima). Przypominamy, że powiatowa sieć drogowa w powiecie sieradzkim liczy 625 km.

T.O.