Drogi powiatowe w gminie Wróblew do remontu

Rozmiar tekstu:

pzd
W związku z planowaną budową elektrowni wiatrowych wzdłuż dwóch dróg powiatowych w gminie Wróblew, Powiatowy Zarząd Dróg w Sieradzu podjął rozmowy z wykonawcami inwestycji, w celu odtworzenia stanu nawierzchni po zakończeniu prac budowlanych.

Osiem nowych wiatraków stanie w obrębach geodezyjnych Dąbrówka, Sadokrzyce, Próchna, Oraczew, Wróblew i Wągłczew. – Tak się akurat złożyło, że 7 z 8 elektrowni będzie zlokalizowanych bardzo blisko dwóch dróg powiatowych: Wróblew-Wągłczew i Słomków Suchy-Wągłczew. Oznacza to, że transport ciężkich materiałów budowlanych i samych wiatraków będzie się odbywał właśnie nimi, co z kolei wiąże się z dużym zużyciem nawierzchni w krótkim czasie. Postanowiliśmy więc skorzystać z okazji i ponegocjować z wykonawcą, by po zakończeniu inwestycji uczestniczył w kosztach odtworzenia dróg – mówi Robert Piątek, dyrektor PZD w Sieradzu. Przedsiębiorstwo, które będzie budować elektrownie, wstępnie zgodziło się na warunki współpracy z powiatem, choć oficjalnego stanowiska jeszcze nie zajęło.

Temat remontu drogi Wróblew-Wągłczew pojawił się na ostatniej sesji Rady Powiatu Sieradzkiego. Radny Rafał Woźniak zgłosił wówczas interpelację, by w budżecie powiatu na 2016 rok ująć środki na dofinansowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej właśnie na tę drogę, tak, by zgłosić ją do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówek). Droga miałaby być wyremontowana w 2017, czyli w roku, w którym ma się zakończyć budowa wiatraków.

Trzecim udziałowcem inwestycji byłaby gmina Wróblew, również zainteresowana partnerstwem z powiatem przy pozyskiwaniu pieniędzy ze schetynówek. – W ubiegłym roku, również dzięki współpracy z inwestorem wykorzystującym lokalne drogi do transportu ciężkich materiałów budowlanych i montażowych na place budowy wiatraków, udało się wyremontować drogę ze Słomkowa Mokrego do Tubądzina oraz drogi w Sędzicach i Tubądzinie. Dlaczego więc teraz miałoby się nie udać – komentuje wójt gminy Wróblew Tomasz Woźniak.

Droga Wróblew-Wągłczew ma zostać przebudowana kompleksowo. Plan obejmuje poszerzenie jezdni do 6 metrów, budowę odwodnienia oraz chodnik.

Współpraca z firmą od wiatraków obejmowałaby również odtworzenie innej drogi powiatowej, która prawdopodobnie będzie używana do transportu elementów elektrowni: Słomków Suchy-Wągłczew. Ta jednak zostałaby wyremontowana powierzchniowo w ramach odtworzenia nawierzchni po zakończeniu inwestycji. Realizatorem byłoby więc tylko przedsiębiorstwo budujące elektrownie.

T.O.

pzd1