^ Powrót na górę

 

 

Wystawa o dawnej higienie

Rozmiar tekstu:

muzeum
W Muzeum Okręgowym w Sieradzu można oglądać wystawę „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne w dawnej wsi”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Otwarcie wystawy poprzedziła prelekcja Doroty Kalinowskiej z MZKiD, która przybliżyła zagadnienie dbałości o higienę na przestrzeni wieków. – Spojrzenie na higienę zmieniło się na przełomie wieków XVII i XVIII. Wcześniej sytuacja pod tym względem, przynajmniej w Europie, wyglądała naprawdę bardzo źle, choć oczywiście nie wszędzie tak samo. Po ataku dżumy w Europie w XIII i XIV wieku stwierdzono, że przyczyną rozprzestrzenienia choroby są ciepłe kąpiele, dlatego przestano się myć. Potrzeby fizjologiczne nie były tak wstydliwe jak teraz, dlatego załatwiano je dosłownie wszędzie. Sytuacja poprawiła się dużo, dużo później, gdy najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem w Europie zaczęły pojawiać się chemiczne środki czystości – opowiada Dorota Kalinowska.

Pokazywane na wystawie eksponaty to przedmioty używane w domostwach wiejskich. Przy okazji zwiedzający dowiedzieli się, skąd pochodzi nazwa „sławojka”, używana na określenie drewnianego ustępu. Jej etymologia związana jest z imieniem przedwojennego premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego, który był inicjatorem poprawy zdrowotności i świadomości higienicznej polskiego chłopstwa. Rozporządzenie prezydenta RP z 1928 r. nakazywało budowę ustępu na każdej zabudowanej działce. Premier Sławoj Składkowski kontrolował wypełnienie wymogów rozporządzenia, podróżując po kraju i sprawdzając, czy w zagrodach pojawiły się ustępy.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  10

8  9

11  12

13  14