^ Powrót na górę

 

 

70. rocznica wyzwolenia Sieradza

Rozmiar tekstu:

wyzwolenie
Sieradz uczcił dziś pamięć o żołnierzach poległych w czasie wyzwalania miasta 23 stycznia 1945 roku. Z tej okazji pod pomnikiem im poświęconym na cmentarzu wojennym w Sieradzu kwiaty złożyli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, kombatanci oraz uczniowie sieradzkich szkół.

Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Sieradza okolicznościowe przemówienie wygłosił Eugeniusz Wieczorek, prezes sieradzkiego okręgu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Oprócz przypomnienia walk wyzwoleńczych oraz wkładu polskich żołnierzy w oswobodzenie kraju, nawiązał do trwającego obecnie na Ukrainie konfliktu zbrojnego. – Weterani nie mogą spokojnie patrzeć, że w Kijowie Nowy Rok rozpoczął się wielką manifestacją na cześć Bandery z okazji jego 106. rocznicy urodzin. To nas przeraża! W naszej organizacji są kombatanci, którym UPA wymordowała całe rodziny – mówił Eugeniusz Wieczorek, nawiązując do rzezi wołyńskiej.

Pomnik na cmentarzu wojennym w Sieradzu upamiętnia żołnierzy polskich, którzy zginęli we wrześniu 1939 i radzieckich, poległych w styczniu 1945 podczas wyzwalania regionu spod okupacji niemieckiej. Kwiaty pod nim złożyli m.in.: prezydent Sieradza Paweł Osiewała i wiceprzewodniczący sieradzkiej Rady Miejskiej Tomasz Olejnik. W imieniu Powiatu Sieradzkiego wiązankę kwiatów po pomnikiem złożył Wicestarosta Powiatu Sieradzkiego Mariusz Bądzior. Udział w uroczystości wziął również poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu – placówki prowadzonej przez Powiat Sieradzki.

Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

T.O.

IMG 4090  IMG 4094

IMG 4116  IMG 4122

IMG 4132  IMG 4136

IMG 4138  IMG 4172

IMG 4179  IMG 4205

IMG 4211  IMG 4215