^ Powrót na górę

 

 

Lokalni bohaterowie sprzed 100 lat

Rozmiar tekstu:

muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu wraz z sieradzkim samorządem powiatowym zorganizowały spotkanie poświęcone lokalnym postaciom związanym z Bitwą Warszawską. Było ono również okazją do przedstawienia idei budowy pomnika 100. rocznicy tego wydarzenia.

– Udział mieszkańców ziemi sieradzkiej w wojnie polsko-bolszewickiej to wciąż mało znana karta naszej lokalnej historii. Spotkania takie jak to, pozwalają choć trochę przybliżyć ten temat szerszej publiczności, a być może i stać się przyczynkiem do dalszych poszukiwań i badania wydarzeń sprzed 100 lat – mówi starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Do tych poszukiwań i badań zachęcały wystąpienia czterech prelegentów: Artura Ossowskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji w Instytucie Pamięci Narodowej w Łodzi, Walentego Prajsa, Józefa Szubzdy oraz ppłk. Mieczysława Hucała. Opowiadali oni kolejno o łódzkich bohaterach wojny polsko-bolszewickiej: Janie Kowalewskim i Stefanie Pogonowskim, o wojennym pamiętniku Walentego Prajsa z lat 1919-1920, o losach Józefa Gudla, żołnierza trzech wojen, a także o sprzęcie łączności wojskowej w Bitwie Warszawskiej.

Spotkanie zakończyło się wystąpieniem starosty sieradzkiego Mariusza Bądziora, wicestarosty Kazimiery Gotkowicz oraz komendanta Hufca ZHP Sieradz Przemysława Serwety. Jego tematem była budowa pomnika 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, który powstał z inicjatywy sieradzkich harcerzy. Jego współfundatorem jest samorząd Powiatu Sieradzkiego.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24