^ Powrót na górę

 

 

Jubileusz liceum w Błaszkach

Rozmiar tekstu:

blaszki
Liceum Ogólnokształcące im. Wojska Polskiego w Błaszkach ma 60 lat. Na zorganizowane w sobotę obchody rocznicowe przyjechało ponad 200 absolwentów, byli nauczyciele, dyrektorzy, a także przedstawiciele samorządów regionu.

Urodziny przypadają 26 lipca. Tego dnia w 1956 r. w Błaszkach zaczęło działać liceum. Jego pierwszą siedzibą był budynek szkoły podstawowej, ale od początku było wiadomo, że szkoła działa tam tymczasowo. Już gdy 1 września 1956 w ławach zasiedli pierwsi uczniowie, zaczął działać Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Akt erekcyjny wmurowano pod koniec czerwca 1960, a dwa lata później liceum zaczynało nowy rozdział swojej historii w nowej siedzibie. Kolejne dwie ważne daty to rok 1963, w którym LO otrzymało patrona – Wojsko Polskie – oraz 1968, od kiedy ma sztandar. 1 września 2002 r. edukację w błaszkowskim liceum rozpoczęli pierwsi uczniowie przyjęci na nowy, trzyletni cykl kształcenia.

W 2008 r. do LO dołączyły technikum i zasadnicza szkoła zawodowa. Tak powstał obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Nowości nie zabrakło również i w bieżącym, niedawno rozpoczętym roku szkolnym: od września 2016 r. w ZSP w Blaszkach działa klasa o profilu mundurowym.

Jubileusz ściągnął do szkoły kilkuset absolwentów i nauczycieli. Z czterech byłych dyrektorów, którzy kierowali szkołą od początku jej istnienia, na uroczystość przyjechało dwóch: Stanisław Borowiak i Antoni Mikita. Pozostałymi są: Stanisław Blek i Józef Kędzia. Pierwszym dyrektorem LO w Błaszkach był nieżyjący już Józef Piliński. Obecnie funkcję tę pełni Jadwiga Napieralska. Dzisiejszą ZSP tworzą cztery klasy LO, trzy klasy zawodówki i jedna technikum. Szkoła zatrudnia 20 nauczycieli, uczących 200 uczniów.

Organem prowadzącym ZSP w Błaszkach jest Powiat Sieradzki. Na jubileuszu samorząd powiatowy reprezentowali: Mariusz Bądzior, starosta sieradzki i Piotr Świderski, sekretarz Powiatu. Władze samorządowe województwa reprezentowała Jolanta Zięba-Gzik, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Życzenia z okazji jubileuszu składał również Karol Rajewski, burmistrz Gminy i Miasta Błaszki.

Galeria zdjęć: Jubileusz 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Blaszkach

T.O.