^ Powrót na górę

 

 

Uczniowie „Żeromskiego” na Lekcji Czytania

Rozmiar tekstu:

3
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu wzięła udział w Lekcji Czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”. Poprowadził ją prof. Tomasz Cieślak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Cieślak uczył młodzież, jak analizować utwory literackie, w szczególności poetyckie. Tłumaczył, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać klucza do interpretacji wierszy, posługując się przykładem z twórczości Juliana Tuwima – „Powody. Piosenka na majową melodię”. – Jedną z podstawowych spraw jest próba odpowiedzi na pytania: kto to napisał, kto to mówi i do kogo, jakim językiem, o czym? Pozornie drugorzędne informacje mogą się okazać kluczowe. Gdy jest problem z analizą wiersza, należy zbadać okoliczności i czas jego powstania, bo tam może leżeć odpowiedź na pytania, co autor chciał nam przekazać – mówił Tomasz Cieślak.

Lekcję Czytania z „Tygodnikiem Powszechnym” zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu we współpracy z II LO. Uczniowie „Żeromskiego” wzięli w niej udział już po raz drugi. Tak jak przed rokiem, tak i teraz grupę młodzieży do biblioteki przyprowadziła Maria Przybyłek, nauczycielka języka polskiego i opiekunka koła teatralnego „LO2”.

T.O.

1  2

4  5