Uczeń z Wodzisławia najlepszy w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

zsp1
Paweł Karnówka, uczeń II klasy technikum Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, zwyciężył w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu.

Zmagania finalistów konkursu trwały dwa dni. We wtorek z 18 uczestników wyłoniono pięciu najlepszych, w środę ta piątka zmierzyła się w ścisłym finale, w którym musiała wykazać się już nie tylko wiedzą teoretyczną.

Ze wszystkimi zadaniami najlepiej poradził sobie Paweł Karnówka, drugoklasista z technikum w Wodzisławiu Śląskim. Fakt, że różnice w punktacji uczestników ostatniej części konkursu były niewielkie, świadczy o bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Podkreślał to zresztą dr inż. Stefan Reszewski z Politechniki Wrocławskiej, opiekun merytoryczny konkursu: – Jest to poziom już zbliżony do politechnicznego. Na pewno warto rozwijać dalej te zainteresowania, by móc za rok spotkać się znów na tym konkursie, a potem być może na uczelni. Szczególne podziękowania należą się opiekunom finalistów, dzięki którym i poziom merytoryczny konkursu jest wysoki, i nam, wykładowcom, łatwiej jest wykonywać codzienną pracę.

Po zakończeniu finału zwycięzca nie ukrywał satysfakcji, choć podkreślał też, że nie spodziewał się, iż udział w konkursie będzie go kosztował tyle stresu: – To było moje największe zaskoczenie. Przez duży stres miałem kilka wpadek, ale na szczęście udało mi się spiąć i wszystko skończyło się dobrze.

Zainteresowanie szkół udziałem konkursie rośnie. – W tamtym roku, a więc podczas pierwszej edycji, mieliśmy 1030 uczestników, teraz ich liczba sięgnęła 2000, oczywiście na etapie szkolnym. Do części okręgowej dostało się 28 uczniów z 14 szkół – wyjaśnia Michał Kluba, nauczyciel ZSP nr 1, pomysłodawca i koordynator konkursu. Potem był dwudniowy finał.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: starosta sieradzki Mariusz Bądzior, Stowarzyszenie Polski Ruch Czystej Produkcji i Ministerstwo Energii, zaś patronat merytoryczny nad nim sprawują firmy: „Hewalex”, „Galmet”, „Eko Technology Robert Grubski”, „Tinby” i „Viessmann”.

Wyniki finału II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej:

1. Paweł Karnówka z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.

2. Szymon Zaremba z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu.

3. Dariusz Sobczyk z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie.

4. Rafał Rechnio z Zespołu Szkół im. H i K. Gnoińskich w Siennicy.

5. Bartosz Piłasiewicz z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22