^ Powrót na górę

 

 

W Sieradzu zagości Planeta Energii

Rozmiar tekstu:

sosw
Do Sieradza przyjedzie mobilne centrum nauki. Jego wizyta jest efektem działań Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który jako jedna z 10 placówek w kraju został laureatem konkursu w ramach projektu Planeta Energii.

Planeta Energii jest projektem edukacyjnym, realizowanym od 2010 roku przez Grupę Energa dla najmłodszych. Stawiając na naukę przez zabawę, projekt propaguje wśród dzieci wiedzę o energii elektrycznej. Szkoły które przeprowadzą ciekawe i oryginalne zajęcia dotyczące działania prądu, oparte na scenariuszach ambasadora programu i przewodniczącego konkursowego jury, dr. Tomasz Rożka i wzbogacą je własnymi działaniami dodatkowymi, biorą udział w losowaniu nagród. Jedną z nich jest wizyta Planety Energii w mieście.

Jako jedna z 400 placówek w kraju, do projektu zgłosił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu. – Przeprowadziliśmy lekcje konkursowe, choć mieliśmy trudne zadanie, bo uczniowie naszej szkoły wymagają dodatkowego wsparcia i motywacji do pracy. Zainteresować dzieci sprawami dotyczącymi prądu, m.in. prawidłowego i racjonalnego korzystania z urządzeń elektrycznych, do tego uczyć je odpowiedzialności w tym zakresie, to dla nas nauczycieli nie lada wyzwanie. Z dużą satysfakcją wysłałam wyniki naszej pracy na konkurs, by udowodnić, że dzieci ze szkoły specjalnej też potrafią być kreatywne i zgłębiać tajemnice prądu elektrycznego – wyjaśnia Angelika Skrobała, nauczyciel klas I-VI sieradzkiego SOSW, koordynator projektu w szkole. Wraz z nią zajęcia o energii elektrycznej przeprowadziły: Katarzyna Matusiak, Elżbieta Bartodziej, Marzena Szczuko, Katarzyna Kowalska-Burdelak i Izabela Jabłońska.

Na podstawie sprawozdań z zajęć i działań dodatkowych, organizatorzy wybrali 10 najlepszych placówek w kraju. W tym gronie znalazł się również SOSW. – Okazało się, że ciekawość świata naszych uczniów, ich aktywne włączenie się do realizacji zadań, zapał w odkrywaniu tajników Planety Energii przyniosły nam nieoczekiwaną nagrodę i zwycięstwo w konkursie – mówi Angelika Skrobała.

W ramach nagrody do Sieradza przyjedzie mobilne centrum nauki, składające się z kilku namiotów z pomocami naukowymi, służącymi nauce poprzez zabawę. Przez kilka godzin dzieci będą mogły brać udział w eksperymentach i poznawać właściwości energii elektrycznej, świetnie się przy tym bawiąc. Kiedy mobilne centrum przyjedzie do Sieradza, jeszcze nie wiadomo, trwają ustalenia w tej sprawie.

Projekt Planeta Energii objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

T.O.