^ Powrót na górę

 

 

Czytali klasycznie, czytali fantastycznie

Rozmiar tekstu:

lo2
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu mieli Święto Wolnych Książek. – To pomysł na promowanie wśród naszej młodzieży czytelnictwa – mówi wicedyrektor szkoły Dorota Błaszczyk, nauczyciel języka polskiego.

Przez cztery dni uczniowie „Żeromskiego” słuchali fragmentów książek czytanych na głos, uczyli się tworzyć teksty na warsztatach kreatywnego pisania, przeprowadzili między sobą ankietę „dlaczego czytasz?” i dzielili się z innymi swoimi ulubionymi lekturami, umieszczając je na specjalnym regale do bookcrossingu. – Od dłuższego już czasu socjologowie bombardują nas danymi na temat spadku czytelnictwa i wieszczą, że oto nadchodzi kres papierowej książki. Świętem Wolnych Książek chcemy udowodnić, iż te pesymistyczne wizje są mocno przesadzone. Książka ma się dobrze i jeszcze długo będzie podstawą rozwoju wyobraźni młodego człowieka – powiedziała dyrektor II LO Urszula Świniarska podczas poniedziałkowej inauguracji akcji „Żeromski czyta”.

Centrum akcji Święto Wolnych Książek znajdowało się na korytarzu na pierwszym piętrze szkoły. To tam postawiono kanapę, na której zasiadali uczniowie czytający fragmenty książek dla widowni. Były to kolejno utwory fantastyczne, klasyczne i kryminalne. Jednocześnie młodzież rozwijała praktyczne posługiwanie się słowem, zarówno pisanym, jak i mówionym. W tym pierwszym pomogły warsztaty kreatywnego pisania, przeprowadzone przez wykładowców Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi: doktorów Dorotę Utracką i Wiesława Przybyłę; w tym drugim – udział w debacie „Życie bez książek jest możliwe. Życie bez książek jest niemożliwe”. Pomysłodawczyniami i organizatorkami akcji były polonistki "Żeromskiego": Dorota Błaszczyk, Agata Janiak i Anna Szwankowska.

Święto Wolnych Książek w II LO im. Żeromskiego nawiązywało do odbywającej się w tym tygodniu w całym kraju kampanii czytelnictwa pod hasłem „Czytanie zbliża”, która z kolei jest elementem XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

11  10

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23