^ Powrót na górę

 

 

Dzień liczby pi w II LO w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

lo2
Uczeń „Żeromskiego” Patryk Sójka podał 375 cyfr po przecinku liczby pi i został zwycięzcą konkursu, zorganizowanego w II LO w Sieradzu z okazji przypadającego 14 marca dnia liczby pi.

Patryk zostawił przeciwników daleko w tyle. Dość powiedzieć, że drugi Karol Domański zapamiętał ciąg 55 miejsc po przecinku, a trzeci Ernest Koguc podał 30 cyfr. – Oglądałem na youtube film o człowieku, który był w stanie wymienić bardzo wiele miejsc po przecinku, a uczył się tego, wykorzystując różne metody zapamiętywania. Postanowiłem też je wypróbować i do pewnego stopnia się udało – powiedział zwycięzca.

Konkurs był tylko jednym z akcentów dnia liczby pi. A skoro o akcencie mowa – uczniowie odśpiewali tekst do muzyki zespołu „Akcent”, którego znany przebój „Przez twe oczy zielone” bije rekordy popularności. Oryginał zaczynał się od słów „Odkąd zobaczyłem ciebie, nie mogę jeść, nie mogę spać”, a przeróbka o liczbie pi – „Gdy poznałem wzór na ciebie, nie mogłem jeść, nie mogłem spać”. Dla tych, którzy wyróżnili się w konkursach, quizach i zabawach, przygotowano nagrody w postaci gadżetów i domowych wypieków.

– Dniem liczby pi chcemy zachęcić naszych uczniów do zgłębiania tajników królowej nauk. Tym bardziej, że mamy w szkole po trzy klasy z rozszerzoną matematyką w każdym roczniku – mówi Urszula Świniarska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. W organizację dnia liczby pi włączył się samorząd uczniowski pod opieką Marianny Gotfryd oraz oczywiście nauczycielki matematyki: Anna Szczepaniak-Zdunek, Elżbieta Angelus, Danuta Kubik i Anna Barwaśna.

Święto liczby pi pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie obchodzone jest od 1988 roku. Zdobyło ono tak duża popularność, że w 2009 Izba Reprezentantów zdecydowała o wprowadzeniu w USA oficjalnego dnia liczby pi. Przypada on 14 marca, co związane jest z amerykańskim zapisem dat. Podaje się tam bowiem najpierw miesiąc, a potem dzień. 14 marca to więc 3.14, czyli tyle, ile wynosi wartość liczby pi.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14