^ Powrót na górę

 

 

Wykład o związkach frazeologicznych

Rozmiar tekstu:

pbp
Polonistka Ewa Jaśkiewicz przeprowadziła „Jawne komplety językowe” dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Wykład dotyczył związków frazeologicznych w języku polskim.

Spotkanie z Ewą Jaśkiewicz było częścią projektu „Jawne komplety literackie i językowe”, przygotowanego i realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu. Na tej nietypowej lekcji języka polskiego młodzież dowiedziała się, czym są frazeologizmy, skąd wzięły się w polszczyźnie i w jakich sytuacjach prawidłowo ich używać. – Frazeologia nie jest prosta, ale za to bardzo ciekawa. Widać w niej relikty dawnego języka polskiego, wpływy literatury starożytnej i powszechnej oraz obserwacje zachowań ludzi i zwierząt. Związków wyrazowych typu „rzucić okiem”, „obrócić w perzynę”, „wierutne kłamstwo”, „łabędzi śpiew”, „kochać na zabój” czy „mieć coś na podorędziu” używamy na co dzień, dlatego dobrze byłoby wiedzieć, jakie jest ich pochodzenie i co dokładnie znaczą – mówiła Ewa Jaśkiewicz.

Wykład o frazeologizmach rozpoczął cykl sześciu spotkań z polonistami, organizowanych przez PBP z myślą o młodzieży sieradzkich szkół ponadgimnazjalnych. Kolejne odbędą się 3, 9, 16 i 30 października oraz 6 listopada. Wykłady będą poświęcone m.in. synonimom, przysłowiom, wyrazom zapomnianym, zapożyczeniom i nazwom własnym.

T.O.

1  3

4  5

projekt