^ Powrót na górę

 

 

Lekcja historii muru berlińskiego

Rozmiar tekstu:

zsp1
Z okazji przypadającej 9 listopada 30. rocznicy zburzenia muru berlińskiego, germanistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu – Irena Tubilewicz –z pomocą uczniów przygotowała wystawę poświęconą historii tego symbolu zniewolenia narodów Europy.

Na wystawę składają się fotografie z opisami oraz mapy. Elementy te zaczerpnięto z Kroniki Muru Berlińskiego i powieszono na symbolicznej ścianie, ułożonej przez uczniów technikum budowlanego. Wydruki i kserokopie wykonały dziewczęta z technikum informatycznego.

– Już 10 lat temu, z okazji 20-lecia zburzenia muru, organizowaliśmy podobną wystawę i przy tamtej okazji zaczęłam bardziej zgłębiać ten temat. Niemcy do dziś kultywują wśród młodego pokolenia pamięć o ofiarach podziału kraju na dwie części, zwłaszcza o tych, którzy próbowali uciec ze wschodniej do zachodniej części Berlina. Ilu się udało, do dziś nie wiadomo, wiemy natomiast, ilu przy tym zginęło. Historia odnotowała 136 ofiar śmiertelnych, zaliczając do tej grupy osoby zastrzelone przez NRD-owskich pograniczników oraz tych, którzy zginęli w nieszczęśliwych wypadkach podczas próby ucieczki – mówi Irena Tubilewicz.

Wystawę otworzył dyrektor szkoły Michał Kluba, który zapraszając młodzież do jej oglądania, przypomniał o symbolicznej dla Europy dacie 9 listopada 1989 roku.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  11

12  13