^ Powrót na górę

 

 

Przygotowania do praktyk zagranicznych

Rozmiar tekstu:

zsp1
Na przełomie kwietnia i maja 43-osobowa grupa uczniów klas technikalnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu wyjedzie na praktyki zagraniczne do Bolonii, Saragossy i na Wyspy Kanaryjskie. Już teraz – mimo ferii – młodzież intensywnie uczy się języków obcych.

Projekt nosi nazwę „Ucząc się przez doświadczenie II” i jest drugą edycją działań podjętych przez ZSP nr 1 w ubiegłym roku. – Im wcześniej młodzi ludzie rozpoczną zdobywanie doświadczenia zawodowego, tym dla nich lepiej. Ten projekt jest właśnie po to. Chcemy umożliwić naszym uczniom odbycie praktyk zagranicznych w zawodach, które sobie wybrali. Korzyść jest podwójna, bo z jednej strony młodzież przywozi ze sobą nieocenione doświadczenie i umiejętności zdobyte u zagranicznych pracodawców, a z drugiej zwiększa kompetencje językowe, przebywając w międzynarodowym gronie – mówi Michał Kluba, dyrektor szkoły.

Te kompetencje językowe trzeba wstępnie podszlifować jeszcze przed wyjazdem. Znajomość nawet kilku czy kilkunastu najprostszych zwrotów stworzy bazę, która pozwoli poczuć się pewniej na początku praktyk. Potem przyjdzie czas na właściwą naukę i języka, i zawodu.

Początek ferii jest dla uczestników projektu jednocześnie początkiem przygotowań do wyjazdu. Przyszli technicy informatycy, mechatronicy, geodeci oraz uczniowie technikum architektury krajobrazu pierwsze szkolenia językowe mają już za sobą. Lekcję włoskiego poprowadziła nauczycielka i tłumaczka Paula Buczko. Grupa, która pojedzie do Saragossy, odbyła zajęcia z Magdaleną Cichą z Centrum Języka Hiszpańskiego w Sieradzu. Już po feriach młodzież przejdzie kurs angielskiego i weźmie udział w zajęciach kulturowych.

Na realizację projektu „Ucząc się przez doświadczenie II” sieradzki „Mechanik” pozyskał z Unii Europejskiej dotację w wysokości 484 908,52 zł (z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – POWER).

T.O.

2  3

4  5