Oferta edukacyjna ZSP w Męckiej Woli

Rozmiar tekstu:

mecka wola
W serwisie internetowym YouTube jest już dostępny film promocyjny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli, nagrany przez Sieradzką TV Media.

Jest to wywiad z dyrektorem placówki Piotrem Gutbierem. Dyrektor omawia ofertę edukacyjną swojej szkoły, najwięcej uwagi poświęcając nowemu kierunkowi zasadniczej szkoły zawodowej – operator maszyn leśnych – który jest planowany do uruchomienia w Męckiej Woli. Trwa rekrutacja elektroniczna.

Potrzebę uruchomienia zawodówki leśnej w Męckiej Woli sygnalizują nadleśnictwa w Złoczewie, Kolumnie i Wieluniu, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych w Gołuchowie oraz okoliczne Zakłady Usług Leśnych. – Leśnicy wystosowali do mnie szereg pism, w których zadeklarowali zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników leśnych. Chodzi głównie o operatorów maszyn i urządzeń leśnych, ale też fachowców znających się na ochronie i hodowli lasu – mówi Piotr Gutbier.

Nauka w nowej szkole zawodowej odbywałaby się w ścisłej współpracy z nadleśnictwami, co oznacza, że ucząca się w niej młodzież miałaby gdzie odbywać praktyki. Co więcej, leśnicy deklarują, że są gotowi pomóc w zatrudnianiu jej absolwentów w Zakładach Usług Leśnych. Dodatkowo młodzież zdobędzie prawo jazdy kategorii B i T.

ZSP w Męckiej Woli jako jedyna placówka oświatowa w promieniu co najmniej kilkudziesięciu kilometrów jest gotowa na uruchomienie szkoły leśnej praktycznie od zaraz. – Dysponujemy odpowiednią kadrą nauczycielską, zapleczem dydaktycznym i bazą sprzętową. Kształceniu w zakresie gospodarki leśnej sprzyja też parkowe otoczenie naszej szkoły – zapewnia dyrektor.

ZSP dysponuje własnym internatem, więc uczniowie z dalszych okolic mieliby gdzie kwaterować. Piotr Gutbier przypuszcza, że nowy kierunek kształcenia zainteresuje przede wszystkim młodzież z małych miejscowości, położonych blisko obszarów leśnych. A tych ostatnich na terenie naszego powiatu nie brakuje.

Uruchomienie w Męckiej Woli szkoły zawodowej będzie kolejnym etapem w historii placówki – nowym, choć nie do końca, bo w świadomości mieszkańców powiatu i byłego województwa sieradzkiego wciąż funkcjonuje ona jako właśnie szkoła leśna. Można więc powiedzieć, że ZSP w Męckiej Woli wraca do swoich korzeni.

Propozycja edukacyjna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli

T.O.