^ Powrót na górę

 

 

„Żeromski” zwycięzcą konkursu „Euroscola 2015”

Rozmiar tekstu:

zeromski
II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego jako jedyne ze szkół województwa łódzkiego znalazło się w gronie zwycięzców konkursu „Euroscola 2015”, a to dzięki filmowi „Sieradz od elekcji królów Polski do epoki Internetu. Przygotowali go uczniowie klasy IIE.

Czy można pokazać historię Sieradza w 5 minut? Okazuje się, że można, choć nie jest to łatwe. Dokonali tego uczniowie klasy IIE II LO w Sieradzu, przygotowując film „Sieradz od elekcji królów Polski do epoki Internetu” w ramach konkursu „Euroscola 2015”. Opiekunem grupy jest Jadwiga Brożyńska, nauczyciel geografii, wychowawca klasy.

Ideą filmu jest przedstawienie zmian, jakie zaszły w mieście w ostatnich latach, po wstąpieniu Polski do UE. Przewodnikiem po Sieradzu jest Antoine Cierplikowski. – W ten sposób chcieliśmy pokazać, że Unia Europejska to nie tylko budynki i nowe drogi, ale to także ludzie, a postać Antoine’a Cierplikowskiego nadaje się do tego celu idealnie. W końcu był on chyba pierwszym sieradzkim Europejczykiem – mówi Piotr Łuczak, uczeń, który wcielił się w rolę fryzjerskiego mistrza. W filmie Antoine, wraz z dwiema dziewczętami w strojach ludowych (Patrycja Kurowska i Sylwia Krupa), odwiedza najbardziej charakterystyczne miejsca Sieradza: rynek, klasztor, farę, wzgórze zamkowe, a na koniec dworzec PKP, z którego wyruszał w świat. Pojawia się też temat rewitalizacji starówki i festiwalu Open Hair.

Nagrodą w „Euroscoli” jest dofinansowany wyjazd do Strasburga na spotkanie z uczestnikami konkursu. Dofinansowanie na osobę wynosi 233,64 euro. Wyjazd zostanie zorganizowany w okresie od października do grudnia 2015 r. Spotkanie w Strasburgu obejmie m.in. posiedzenie plenarne w sali obrad Parlamentu Europejskiego.

Zobacz film „Sieradz od elekcji królów Polski do epoki Internetu”

T.O.